Inköpsställe: H&M 9,95 kr
Jag skulle bara köpa ett träningslinne men när jag skulle betala låg det ett gäng minilack i en låda och frestade mig. Inte för att jag brukar bli lockad av sånt, det brukar ju vara ganska tråkiga färger i såna där lådor. I denna lådan låg det dock ett limefärgat skimmerlack och det kostade bara en tia. Jag slängde med det och ett annat lila lack med guldskimmer i.
Jag kände för ett poppigt lack och bestämde mig för att testa just det limegröna. Det var precis så där giftigt som jag hoppades på. Riktigt ljust gultonat grönt med skimmer i guld. Jo, men jag gillar det skarpt. Det är inte varje dag man hittar en sån här goding för en tia. Det kanske inte är helt unikt men jag kan inte säga på rak arm vilket lack som skulle kunna vara likt.
Applicering: Här hade jag inga höga förväntningar med tanke på priset men formulan är riktigt bra. Lagom tjock och man klarar sig med två lager. Jag körde på tre av ren vana. Torktiden upplevde jag som relativt snabb. Det ser först ut att bli lite ojämnt men det jämnar ut sig efter en liten stund.
English:
I found this little fellow in a H&M store and it was very cheap. I bought it immediately because the color was so tempting. I had to try it today and it looks like poison or something. Very light yellow toned green with shimmer in gold.
Application: I wasn’t hoping for any good formula but it actually was. A bit thick but easy to manage and I used three coats. I’m sure it’s enough with two. The dry time is ok.
Jag var tvungen att kapa naglarna idag. De var verkligen ingen rolig syn. De har skivat sig och blivit allmänt kass så jag var tvungen att korta dom. Hoppas att de kan bli lite bättre nu när jag använder Scratch Nails Nail Food. *håller tummarna*
Ha en go lördagkväll på er allihop!






Åh vilket kap
va det HM i knalleland eller stan? Måste kollas upp
Knalleland var det men jag tror de har det i stan också.
Ååå, läcker färg!
Ja, visst är det?
Lite som OPIs Who the shreck are you? men med lite skimmer… var min första tanke!
Ja, faktiskt. Väldigt lik i tonen.
Vilket fynd!
Fynd gillar vi. Älskar att fynda godbitar.
Jag gillar, särskilt att det är skimmer också.
Ja, då blir det något extra.
Cool färg tycker jag. HM har fixat till en massa godingar på sista tiden.
Ja, de har fattat grejen verkar det som.
Skitsnyggt ju! Älskar limefärgade lack och ännu mera om de innehåller skimmer.
Lime är alltid kul och piggar upp när som helst.
Härlig färg!
Visst är den härlig? Man blir liksom glad.
Hahahaha, Köpte samma lack idag!! Kom på när jag gick ut från H&M att du pratat om det
Blev jättesugen på att prova det nu! Linda: Jag köpte mitt inne i stan, låg precis vid kassan.
Visst är det härligt? Du kommer gilla, jag är säker.