Kollektion: Soft Shades 2015
Utskickat i recensionssyfte
Jag tänkte fortsätta med att visa lack ur Soft Shades. Jag fick tre lack att recensera och har nu testat alla. De kommer i separata inlägg allihop. Fredagens randiga histora var ju ingen höjdare. Jag visste att det inte kunde bli värre så det kändes rätt bra att lacka med Act Your Beige! Det är ett fint och lätt, skirt och fräscht jellylack. Ljust beige men känns samtidigt lite rosa.
Enda nackdelen är mina naglars tillstånd. Fy bövelen. De har aldrig varit sämre men det ska nog bli bättre snart. Får stå ut med korta och trasiga naglar ett tag. Och nagelbanden ska vi inte tala om. Jag smörjer och myser med dem men nej, de envisas med att vara torra och trista.
Om nageln är jämn lär ju detta vara urtjusigt. Nu syns lite ojämnheter igenom och det är inte lacket som är ojämnt även om det ser så ut. Nä, det här flyter ut fint och jämnt och lämnar en glaslik finish. Riktigt snyggt.
Applicering: Tre lager och lättlackat. Normal torktid.
Translation:
Soft Shades 2015
Sent for review
I have three polishes from the Soft Shades Collection and I have already showed you the streaky mess on friday. Today I have a glossy jelly to show you, which is much better.
Since my nails are filled with rifles the polish looks uneven but the polish is perfect, really. The shade is light beige and I feel some pink in it. The finish is glossy and the polish looks so fresh.
Application: Three coats and easy application. Normal dry time.
Finfint ju! Men ja, trist med krånglande naglar och nagelband… Blir det här alltså jämnt och fint även med färre lager? 🙂
Det vette katten. Minns knappt. Det såg i alla fall bra ut med tre lager. Vågar inte lova att det ser perfekt ut med två.
Älskar såna här fräscha färger! Supersnyggt!
Jag med. Rent och snyggt liksom.
Ser fint och fräscht ut
Ser jättefint ut på dig!
Jag tycket det var jättesnyggt på dig! Och dina naglar ser fina ut i mina ögon. Nu är jag ju visserligen inte så bortskämd för tillfället men jag tycker de att bra ut!
Pingback: OPI – Make Light of the Situation | ClawsInColor